Skip to main content
search
0

Feromony są substancjami chemicznymi, dzięki którym osobniki różnych gatunków zwierząt mogą się ze sobą komunikować. Czy feromony działają i czy wpływają również na ludzi? Czy warto po nie sięgnąć?

Feromony – krótka charakterystyka
Feromony to tak naprawdę lotne związki chemiczne, które na ogół składają się z kilku substancji, ale z dominującym składnikiem. Od dawna bada się ich wpływ na emocje czy pożądanie u człowieka. W praktyce za to, że można stwierdzić obecność feromonów wokół danej osoby, odpowiada narząd lemieszowo-nosowy (VNO). Jego istnieje odkrył na początku XVIII wieku holenderski lekarz Freferick Ruysh. Twierdził on jednak, że narząd ten występuje jedynie u zwierząt. Obalili to później naukowcy, który twierdzili, że człowiek również posiada taki narząd, ale zanika on jeszcze w życiu płodowym. Jednak czy mieli rację?

Feromony a nauka
Czy feromony działają? To zadanie, które ludzie zadają sobie od setek lat. Również i naukowcy nieustannie starają się zbadać, czy u człowieka istnieje wspomniany już narząd lemieszowo-nosowy. Okazuje się, że posiadają go tylko niektóre osoby i częściej są to mężczyźni.

Popularna seria feromonów Pherostrong

Co ciekawe, feromony nie mają zapachu, chyba, że w dużym stężeniu, ale i tak jest on bardzo delikatny. Do narządu lemieszowo-nosowego zlokalizowanego w nosie prowadzą dwa otwory, które znajdują się po obu stronach przegrody nosowej. Impulsy z narządu VNO trafiają do podwzgórza w mózgu, które pełni istotne funkcje wydzielnicze. Podwzgórze ulega pobudzeniu i feromony są w ten sposób odbierane.

Jak działają feromony?
Nazwa feromony powstała dopiero w roku 1959 za sprawą Petera Karlsona i Martina Luschera. Wywodzi się ona z języka greckiego i stanowu połączenie słów „ferein” (niesie) oraz „horme” (pobudzenie). Oznaczać miała pierwotnie substancje, za sprawą których przedstawiciele jednego gatunku mają się ku sobie. Nie dotyczyła więc jedynie ludzi. Czy feromony działają? Ta kwestia interesuje ludzi od wielu lat. Na chwilę obecną potwierdzono u człowieka obecność dwóch feromonów – żeńskiego estratetraenolu oraz męskiego androstadienonu (womeroferyny). Wciąż trwają na ich temat badania.

Czy feromony działają u człowieka to kwestia, która budzi wiele emocji. Jak dotąd wiele badań przeprowadzono przede wszystkim na owadach. U człowieka feromony znajdować się mają w pocie czy moczu. Sporą popularnością cieszą się też feromony sztuczne, które można wykorzystywać do tego, aby stać się bardziej atrakcyjnym dla płci przeciwnej. Sztuczne feromony produkowane są w specjalnych laboratoriach.

Feromony w ofercie Eropteka.pl

Czy feromony działają? – odwieczne pytanie

Czy feromony działają to temat, który wciąż rozgrzewa wielu naukowców do czerwoności. Istnieje jednak coraz więcej badań, które dowodzą skuteczność w działaniu tego rodzaju substancji. Jakie efekty dają zatem feromony? Ich zadaniem jest pomoc w uwodzeniu innych osób. Feromony wpływają ponadto na relacje seksualne i ogólne relacje międzyludzkie. Osoby, które je stosują są zauważane przez inne i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Nic więc dziwnego, że popularność feromonów jest coraz większa.

Close Menu