Skip to main content
search
0

Feromony s膮 substancjami chemicznymi, dzi臋ki kt贸rym osobniki r贸偶nych gatunk贸w zwierz膮t mog膮 si臋 ze sob膮 komunikowa膰. Czy feromony dzia艂aj膮 i czy wp艂ywaj膮 r贸wnie偶 na ludzi? Czy warto po nie si臋gn膮膰?

Feromony – kr贸tka charakterystyka
Feromony to tak naprawd臋 lotne zwi膮zki chemiczne, kt贸re na og贸艂 sk艂adaj膮 si臋 z kilku substancji, ale z dominuj膮cym sk艂adnikiem. Od dawna bada si臋 ich wp艂yw na emocje czy po偶膮danie u cz艂owieka. W praktyce za to, 偶e mo偶na stwierdzi膰 obecno艣膰 feromon贸w wok贸艂 danej osoby, odpowiada narz膮d lemieszowo-nosowy (VNO). Jego istnieje odkry艂 na pocz膮tku XVIII wieku holenderski lekarz Freferick Ruysh. Twierdzi艂 on jednak, 偶e narz膮d ten wyst臋puje jedynie u zwierz膮t. Obalili to p贸藕niej naukowcy, kt贸ry twierdzili, 偶e cz艂owiek r贸wnie偶 posiada taki narz膮d, ale zanika on jeszcze w 偶yciu p艂odowym. Jednak czy mieli racj臋?

Feromony a nauka
Czy feromony dzia艂aj膮? To zadanie, kt贸re ludzie zadaj膮 sobie od setek lat. R贸wnie偶 i naukowcy nieustannie staraj膮 si臋 zbada膰, czy u cz艂owieka istnieje wspomniany ju偶 narz膮d lemieszowo-nosowy. Okazuje si臋, 偶e posiadaj膮 go tylko niekt贸re osoby i cz臋艣ciej s膮 to m臋偶czy藕ni.

Popularna seria feromon贸w Pherostrong

Co ciekawe, feromony nie maj膮 zapachu, chyba, 偶e w du偶ym st臋偶eniu, ale i tak jest on bardzo delikatny. Do narz膮du lemieszowo-nosowego zlokalizowanego w nosie prowadz膮 dwa otwory, kt贸re znajduj膮 si臋 po obu stronach przegrody nosowej. Impulsy z narz膮du VNO trafiaj膮 do podwzg贸rza w m贸zgu, kt贸re pe艂ni istotne funkcje wydzielnicze. Podwzg贸rze ulega pobudzeniu i feromony s膮 w ten spos贸b odbierane.

Jak dzia艂aj膮 feromony?
Nazwa feromony powsta艂a dopiero w roku 1959 za spraw膮 Petera Karlsona i Martina Luschera. Wywodzi si臋 ona z j臋zyka greckiego i stanowu po艂膮czenie s艂贸w „ferein” (niesie) oraz „horme” (pobudzenie). Oznacza膰 mia艂a pierwotnie substancje, za spraw膮 kt贸rych przedstawiciele jednego gatunku maj膮 si臋 ku sobie. Nie dotyczy艂a wi臋c jedynie ludzi. Czy feromony dzia艂aj膮? Ta kwestia interesuje ludzi od wielu lat. Na chwil臋 obecn膮 potwierdzono u cz艂owieka obecno艣膰 dw贸ch feromon贸w – 偶e艅skiego estratetraenolu oraz m臋skiego androstadienonu (womeroferyny). Wci膮偶 trwaj膮 na ich temat badania.

Czy feromony dzia艂aj膮 u cz艂owieka to kwestia, kt贸ra budzi wiele emocji. Jak dot膮d wiele bada艅 przeprowadzono przede wszystkim na owadach. U cz艂owieka feromony znajdowa膰 si臋 maj膮 w pocie czy moczu. Spor膮 popularno艣ci膮 ciesz膮 si臋 te偶 feromony sztuczne, kt贸re mo偶na wykorzystywa膰 do tego, aby sta膰 si臋 bardziej atrakcyjnym dla p艂ci przeciwnej. Sztuczne feromony produkowane s膮 w specjalnych laboratoriach.

Feromony w ofercie Eropteka.pl

Czy feromony dzia艂aj膮? – odwieczne pytanie

Czy feromony dzia艂aj膮 to temat, kt贸ry wci膮偶 rozgrzewa wielu naukowc贸w do czerwono艣ci. Istnieje jednak coraz wi臋cej bada艅, kt贸re dowodz膮 skuteczno艣膰 w dzia艂aniu tego rodzaju substancji. Jakie efekty daj膮 zatem feromony? Ich zadaniem jest pomoc w uwodzeniu innych os贸b. Feromony wp艂ywaj膮 ponadto na relacje seksualne i og贸lne relacje mi臋dzyludzkie. Osoby, kt贸re je stosuj膮 s膮 zauwa偶ane przez inne i nie spos贸b przej艣膰 obok nich oboj臋tnie. Nic wi臋c dziwnego, 偶e popularno艣膰 feromon贸w jest coraz wi臋ksza.

Close Menu